Pierwszy taniec to tradycyjny sposób rozpoczęcia zabawy weselnej. Nawet dzisiaj, kiedy coraz częściej organizuje się wesela raczej kameralne albo tematyczne, pierwszy taniec nie należy do rzadkości. Skąd właściwie wziął się ten popularny zwyczaj? Co prawda nie ma co do tego pewności, ale zwyczaj pierwszego tańca stanowi prawdopodobnie odwołanie do tradycyjnego otwierania staropolskich balów uroczystym polonezem. Pierwszy taniec ma także wymiar symboliczny – w ten sposób zwyczajowo celebruje się zawarcie związku małżeńskiego.

Pierwszy taniec powinien być dla małżonków prawdziwą przyjemnością. Dlatego najlepiej byłoby zapomnieć aktualnych trendach mody i po prostu wybrać swoją ulubioną piosenkę, która wzbudza wyłącznie pozytywne skojarzenia. Aby uniknąć wpadek, taniec trzeba dobrze przećwiczyć – wiele par decyduje się obecnie na przygotowanie pod okiem profesjonalistów. Co do samego podkładu muzycznego, warto skonsultować jego wybór z zatrudnionym DJ-e weselnym albo orkiestrą. Zwykle można w takim przypadku liczyć na kompetentną poradę.

Zgodnie z tradycją po wspólnym tańcu Para Młoda powinna zatańczyć ze swoimi rodzicami. W tym przypadku ważna jest odpowiednia kolejność – tradycyjnie Panna Młoda tańczy najpierw z ojcem, a później z teściem, natomiast Pan Młody najpierw z teściową, następnie zaś ze swoją matką. Zgodnie z tradycyjną dopiero po tych trzech tańcach mogą zacząć się goście. Praktyka pokazuje jednak, że zwykle zabawa zaczyna się już po pierwszym tańcu Pary Młodej.

Niektóre Młode Pary rezygnują z tradycyjnych pierwszych tańców na rzecz tańczonego wraz ze wszystkimi zaproszonymi poloneza – w takim przypadku swoje plany trzeba uzgodnić z DJ-em weselnym, który musi nie tylko przygotować odpowiednia muzykę, ale także poprowadzić tańczących. Do coraz popularniejszych trendów weselnych należą animacje taneczne zamiast pierwszego tańca. W ramach animacji Para Młoda razem z gośćmi wykonuje przygotowane samodzielnie układy taneczne. Przygotowanie prostego i wesołego układu nie jest w zasadzie niczym trudnym, warto zadbać oczywiście o pasującą muzykę. Sukces gwarantowany!